Forum www.forum.fora.pl Strona Główna

www.forum.fora.pl
Nieoficjalne forum pomocy serwisu fora.pl
 

Interpretacja regulaminu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.forum.fora.pl Strona Główna -> Pomoc i pytania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Raisha
Taki se gostek
Taki se gostek



Dołączył: 28 Kwi 2011
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:05, 28 Kwi 2011    Temat postu: Interpretacja regulaminu

Witajcie! Smile

Dziś na forum, na którym adminuję, jeden z użytkowników podzielił się z innymi następującą informacją na temat tego czym zajmuje się z pasji i w czym może pomóc innym:
"Uprawa boskiego ziela - porady i doradztwo co i jak, odmiany, uprawa, zbiory itd. - tylko outdoor ;>"
O co chodzi - wiadomo. Zastanawiam się jak się do tego odnieść, bo pisze o rzeczy niezgodnej z prawem.

Z regulaminu serwisu fora.pl odnoszą się do tego następujące punkty:

Art. 4 ust. 1: "Serwis może być używany dla celów zgodnych z obowiązującym prawem. Zabrania się zamieszczania w Serwisie (i w tym znaczeniu również na Forum) jakichkolwiek treści, które: 1) zawierają treści sprzeczne z prawem, (...)";

Art. 4 ust. 2: "Założyciele lub Moderatorzy w zakresie przysługujących im uprawnień zobowiązani są do niezwłocznego usuwania z Forum - bez uprzedzenia - treści wskazanych w Art. 4 ust. 1 Regulaminu (...);

Art. 7 ust. 1: "Użytkownik oświadcza, iż przyjmuje na siebie pełną odpowiedzialność prawną w związku z korzystaniem z Serwisu (...);

Art. 7 ust. 3: "Za wszelkie zapisy i materiały zamieszczane w Serwisie wyłączną odpowiedzialność ponosi Użytkownik. Właściciel Serwisu nie ponosi odpowiedzialności za zapisy i materiały zamieszczane przez użytkowników w Serwisie, jak również za skutki ich wykorzystania przez osoby trzecie." Co dodatkowo rozwija jeszcze Art. 7 ust. 4.

Moje pytanie brzmi:

Art. 7 obarcza odpowiedzialnością za taki zapis (jak przytoczony na początku posta) użytkownika i zdejmuje tą odpowiedzialność z właściciela Serwisu - ale czy można uznać, że na podst. Art. 7 ust. 1 jest ona zdjęta również z administratora forum? Bo wg przytoczonych przeze mnie zapisów Art. 4 cytowany wpis powinien zostać usunięty. Jeśli nie zostanie usunięty - czy ponoszę jakąkolwiek odpowiedzialność za skutki jego zamieszczenia?

Będę wdzięczna za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
cleXter
Wymiatacz
Wymiatacz



Dołączył: 01 Mar 2008
Posty: 570
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 23:19, 28 Kwi 2011    Temat postu:

Dokładnie wygląda to tak, na każdej witrynie internetowej, gdzie każdy człowiek ma prawo wypowiedzenia się - napisania czegokolwiek jest jedna zasada: każdy odpowiada za siebie. Jak wiadomo jest wolność słowa, no ale prawo każdy musi przestrzegać.

Administrator nigdy nie odpowiada za treści pisane przez użytkowników - chyba to logiczne i nie muszę wyjaśniać dlaczego.

Jest jeden problem, jeśli ktokolwiek zgłosi administratorowi że coś się dzieje na jego stronie, ktoś złamał prawo. Wtedy administrator musi zareagować, jeśli tego nie zrobi - można go pociągnąć do odpowiedzialności prawnej. Jednak w wypadku samego wypowiadania się raczej sprawa zostałaby umorzona. Większe problemy są, jak ktoś ujawnia jakieś tajne pliki, dokumenty. W większości przypadków, do odpowiedzialności karnej pociąga się użytkownika, który złamał prawo. Jednak osobiście znam przypadki, kiedy to administrator został ukarany.

To wszystko można porównać do szatni na numerki. Każdy może oddać kurtkę, jeśli ktoś będzie miał w kieszeni broń? Szatniarz za to odpowiada? Oczywiście, że nie. Ale jeśli dostanie informację, że w kurtce jest pistolet - musi zareagować.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jkw
Administrator
Administrator



Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 1341
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 29 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:22, 29 Kwi 2011    Temat postu:


cleXter napisał:
...
Administrator nigdy nie odpowiada za treści pisane przez użytkowników - chyba to logiczne i nie muszę wyjaśniać dlaczego. ....


Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że Administrator forum odpowiada za treści (w jakiś sposób) postów publikowanych na swoim forum.

Radziła bym - daj userowi ostrzeżenie (i wyjaśnij szczegółowo za co). Jeśli nie zareagujesz takie ogłoszenia mogą się mnożyć/powtarzać!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Raisha
Taki se gostek
Taki se gostek



Dołączył: 28 Kwi 2011
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:05, 29 Kwi 2011    Temat postu:

Czyli teoretycznie, nie muszę reagować dopóki któryś z użytkowników nie zgłosi mi, że istnieje taki zapis i że coś jest "nie halo".


jkw napisał:
Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że Administrator forum odpowiada za treści (w jakiś sposób) postów publikowanych na swoim forum.


Właśnie też mam takie poczucie. Tylko co innego jeśli forum ma 200 użytkowników, a co innego jeśli ma 20 000 użytkowników. W pierwszym przypadku admin jest w stanie ogarnąć treści postów, w drugim - nie ma takiej opcji (i reaguje zwykle po zgłoszeniu od moda czy użytkownika).

Myślę, że ostrzeżenie to dobry pomysł. Dzięki serdeczne Smile


Jeśli ktoś widzi to inaczej lub dodałby coś do tematu to bardzo proszę, chętnie przeczytam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
cleXter
Wymiatacz
Wymiatacz



Dołączył: 01 Mar 2008
Posty: 570
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 17:09, 30 Kwi 2011    Temat postu:

jkw - mówię jak jest. Jeśli zostaniesz poinformowana, że ktoś łamie prawo - musisz zareagować. W innym przypadku równie dobrze, możesz nie wiedzieć, że ktoś coś złego napisał - nie zawsze można wszystko "ogarnąć".

Kiedyś byłem administratorem dość poważnej strony z możliwą ingerencją w treści na stronie - cała zasada wyglądała w taki sposób jak opisałem to powyżej, gdyż regulamin zostal skonsultowany z prawnikiem. Ja przekazałem w dużym skrócie i uproszczeniu jego słowa.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez cleXter dnia Sob 17:11, 30 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.forum.fora.pl Strona Główna -> Pomoc i pytania Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin